Pokuty bankám?

Autor: Katarina Klinčeková | 19.7.2012 o 15:00 | (upravené 19.7.2012 o 15:08) Karma článku: 5,75 | Prečítané:  1179x

Ochraňovať klientov bánk pred rastúcimi poplatkami chce Róbert Fico pokutami pre banky. Do novely zákona o bankách pridá ustanovenie, ktoré bankám zakáže prenášať náklady z bankového odvodu do vyšších poplatkov a úrokov. Môj postreh na reakciu bánk na poplatky a tvrdší postup vlády je asi takýto:

 

Zmieriť sa s tým, že veď banky povedali, že si prenesú zvýšený odvod do vyšších poplatkov, lebo však oni musia chrániť svoj zisk (650 mil. eur za 2011 ...), urobia kartelovú dohodu a ľudia aj štát sú nahraní, to takto celkom nemôže obstáť ...

Táto logika, so všetkým rešpektom, je trochu zvrátená. Čiže podľa tohto princípu- vlastne sú banky nekontrolovateľné a neregulovateľné pri vyrubovaní poplatkov a všetkom ostatnom. Však predsa banky musia tiež fungovať v nejakom rámci pravidiel.

Zásadný fakt je, že banky významné ovplyvňujú chod a vývoj ekonomiky. Tým či poskytujú úvery napr. malým a stredným podnikateľom, za aké poplatky, za aké úroky a či tým podporujú odbyt obchodníkov, výmenu tovarov, alebo či ľudí aj podnikateľov zdierajú - keď majú taký vplyv, tak majú aj spoločenskú zodpovednosť a musia byť pod nejakou verejnou kontrolou. Tú podľa zákona o bankách realizuje národná banka.

 

Nemôže predsa vždy-a-všade a donekonečna platiť princíp, že banky a finančné inštitúcie dostanú celú svetovú ekonomiku na kraj priepasti, potom zapýtajú peniaze od štátov, lebo však keby padli, tak je to úplný Armageddon, štáty to zaplatia, teda ľudia a firmy to zaplatia cez dane, štáty sa preto zadlžia, potom banky a finančné inštitúcie vyhlásia štáty za insolventné a zvyšujú im rizikové prirážky, teda náklady úverov, lebo však chcú zarobiť. To je úplne zvrátený systém, ten kto bezmála dostal svet a celu globálnu ekonomiku na kolená teraz diktuje, že oni potrebujú zisky.

Tak takto určite nie. Do bánk treba maximálnu transparentnosť, lebo narábajú s peniazmi ľudí, aby sme videli- toľko vybrali od ľudí, toľko zarobili, toľko platia daní, toľko majú zisku.

A keďže občan ako taký nemá tú silu zatlačiť na banky, je tu v jeho zastúpení štát, ktorý určuje bankám pravidlá, napr. také, že nemôžu  bankový odvod preniesť do poplatkov. Bodka. Je úplne logické, ak sa všetci majú skladať na to, že musíme znižovať deficit, lebo je to vo verejnom zaujme, tak aj banky so stomiliónovými ziskami, snáď musia priložiť svoju ruku k dielu. Toto je prvý dôvod, prečo je v poriadku zakázať prenášanie odvodu do poplatkov. A druhý, nemenej závažný: keďže poplatková politika bánk ma dopad na finančnú situáciu ľudí aj firiem, a je vo verejnom zaujme, aby u ľudí a firiem ostávalo čo najviac disponibilných zdrojov, na míňanie, teda na podporu ekonomiky, tak je zákaz zvyšovania poplatkov kvôli odvodu plne vo verejnom zaujme a teda štát je plne oprávnený konať. Také jednoduché to môže byť. Nepochopiť to snáď môžu len hovorcovia a analytici bánk a priatelia neobmedzenej ruky trhu v najrôznejších inštitútoch, financovaných kým ... bankami.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Strava pomohla matke z rakoviny, no šarlatánov neuznávam

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

DOMOV

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?